Site Sağ Reklam Alanı  120x600

19-12-2016 GÜNDEM

Yazarımız Yurt Dışı Türkler ve Göçmenler Platformu Başkanı oldu

Gazetemiz Yazarı, Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği BULTÜRK Ankara Temsilcisi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı İsmail Cingöz, Yurt Dışı Türkler ve Göçmenler Platformu Başkanı oldu.

Yazarımız Yurt Dışı Türkler ve Göçmenler Platformu Başkanı oldu

         Gazetemiz Yazarı, Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği BULTÜRK Ankara Temsilcisi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı İsmail Cingöz, Yurt Dışı Türkler ve Göçmenler Platformu Başkanı oldu.

            “Okumak, Çalışmak, Üretim ve Verimliliği Arttırmak” sloganı ile 9 Federasyon, 65 Dernek ile çalışmalarını yürütmekte olan Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu BAŞKON, 15 Aralık 2016 günü Ankara-Altındağ Belediyesi-Hamamönü’ndeki Kabakçı Konağında ‘Kültür ve Sanat Etkinliği’ gerçekleştirdi.

            Çok sayıda ilim ve irfan sahibi önemli isimlerin katılmış olduğu toplantıda BAŞKON bünyesinde Yurtdışı Türkler ve Göçmenler Platformu’nun kurulmuş olduğu da duyuruldu.

            Başkanlığına Gazetemiz Yazarlarından Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı İsmail CİNGÖZ’ün getirildiği  “BAŞKON Yurtdışı Türkler ve Göçmenler Platformu” Türk Dünyasının birbirinden değerli temsilcileri, akademisyen ve bürokratlardan oluşan çekirdek kadrosu ile “Türk Dünyasının sorunu bizim sorunumuzdur” düsturu ile çalışmalarına başladı.

            İsmail CİNGÖZ, düzenlenen etkinlikte platformun kuruluş nedeni ve hedeflerini ortaya koyan bir konuşma yaptı. CİNGÖZ  konuşmasında şunları söyledi: “Saygıdeğer misafirlerimiz; Memleket meselelerine sahip çıkarak, halka hizmeti, Hakk’a hizmet anlayışı ile kurulmuş olan Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu BAŞKON bünyesinde ‘Yurt Dışı Türkler ve Göçmenler Platformu’ oluşturulmuştur.

            Bugün Adriyatik’ten Çin’e, Türk Dünyası ve İslâm Âleminin “üsve-i hasenesi/En güzel örneği ve rehberi durumunda olan ülke Türkiye’dir. Çünkü biz İmparatorluk geleneğinden gelen bir millet olarak, İslam âlemi ve Türk dünyasını kaplayan bir şemsiyeye sahibiz. Bu doğrultuda geçmişte Osmanlı İmparatorluğu’nun mirası olan coğrafyanın sorunları ile ilgilenmek, insani, İslami ve kültürel bir görevimizdir.

            Devlet ve milletimizin bu zorunlu görevi itibarıyla, oluşturulan Yurt Dışı Türkler ve Göçmenler Platformu; kuruluş amacı doğrultusunda, Türk Dünyası ve akraba topluluklarını kapsayacak şekilde geniş ölçekli hedefler ortaya koymuştur. Bu amaçla mahallî ve yerel düzlemde, sorunların tespiti ve bunlara çözüm üretecek nitelikte çalışmalar yaparak, karar alıcı ve uygulayıcı yetki ve birimlere raporlar halinde sunmak hedeflenmektedir. Bu amaçla başkanlığını üstlendiğim platformda, bu alanda uzman ve birbirinden değerli gönüldaşlardan oluşan oluşum, BAŞKON çatısı altında buluşarak çalışmalara başlamış bulunmaktadır.

            Türk dünyası ve akraba topluluklarının mevcut sorunlarına yönelik üretilen çözüm önerileri, akademik boyutta hazırlanacak raporların oluşmasında, siz değerli üyelerimizin katkılarınızı ciddi anlamda önemsiyoruz.

Yurt Dışı Türkler ve Göçmenler Platformumuz adına BAŞKON Genel Başkanı Sayın Mehmet AKYOL ile Yönetim Kurulu Üyelerine ve katılımcılara teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” dedi.


Bu haber 38429 defa okunmuştur.

Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
DiğerBurç Yorumları