Son dönemlerde popüler bir besin olan chia tohumu, nane ailesinden bir bitki tohumudur. Aztek döneminde önemli bir besin kaynağı olarak tüketilen chia günde 1 kaşık mutlaka tüketilirmiş. Siyah, beyaz, gri, kahverengi gibi karışık renklere sahip olan chia tat olarak nötr bir tada sahiptir.

Chia tohumlarının çok faydalı olmasının nedeni, lif, omega-3 yağları, protein, vitaminler ve minerallerce zengin olmasından kaynaklanmaktadır. Chia tohumu tek başına ideal vücuda kavuşmanız için size mucize sunmaz. Bu minik tohumlar hidrofil özelliklerinden dolayı normal boyutlarının 12 katına kadar şişebilir. Bu sayede doyma hissini artırır,  iştahı baskılar.

  • E vitamini ve Koenzim Q10 adlı bileşikten zengin bir tohum. Bu iki yaşlanma önleyici vitamini doğal besinlerle özellikle çiya ile sağladığınızda hem kalbiniz beslenir
  • Yaklaşık 2 yemek kaşığı kadar chia günlük almamız gereken lif oranının %40’ını karşılamaktadır. Lif içeriğince zengin olması nedeniyle bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı oluyor. Düzenli kullanımda kabızlık, gaz gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olur.
  • Chia tohumunun 100 gramında 17 gram protein bulunur. Bu nedenle muhteşem bir protein kaynağı olarak bilinmektedir.
  • İçeriğinde bolca bulunan Omega 3 asitleri sayesinde beyni korur, kanserli hücrelerin oluşumu engellemeye görevinde bulunur. Gebelerde kullanımı bebeğin beyin gelişimini olumlu yönde etkiler.
  • Chia gluten içermemesi nedeniyle çölya hastaları için de kullanılabilmektedir.

CHİALI KAHVALTI ALTERNATİFİ

1 su bardağı süt

1-2  yemek kaşığı chia tohumu

1 orta boy meyve

5-6 adet fındık veya 2 adet ceviz içi

Tarçın

(Chia tohumlarını sütün içine 2 saat bekletin. Sonrasında meyve ve kuruyemişleri üzerine ekleyin. Afiyet olsun.)

Leave a Comment

Your email address will not be published.