Köşe Yazıları

SAĞLIKLI BESİN TÜKETİYORUZ, PEKİ NE KADAR SAĞLIKLI PİŞİRİYORUZ?

Pişirme yöntemi tüketilen besinin kalitesini yakından ilgilendirmektedir. En sağlıklı pişirme yöntemini tercih etmek bu nedenle oldukça önemli. Sağlıklı beslenme de çoğu zaman malzemelere, nasıl yenildiğine ve ne kadar yenildiğine odaklanılıyor fakat o besinin hazırlanma süreci göz ardı ediliyor. Ne yediğiniz kadar besini hangi süreçten geçirdiğiniz de önem taşımakta. Besinleri doğru pişirmedikçe zararlı besinler ortaya çıkacak ve siz o kötü yemeklere ne kadar iyi malzeme kullanırsanız kullanın, ne kadar doğru zamanda ve doğru miktarda yerseniz yiyin hiçbir zaman hayal ettiğiniz etkiyi alamazsınız.

 

KAYNATMA

Kaynatma genelde yüksek ısılarda ve bolca sıvı ile beraber yapılır. Bu durum özellikle yüksek basınçlı tencere sistemleri -diğer adıyla düdüklü tencere- ile beraber fazlaca vitaminin kaybolmasına veya suya geçmesine neden olur. Kaynatmanın az sıvı ile suyunu çektirme usulüyle yapılması vitamin- mineral kayıplarını minimuma indirecektir.

BUHARDA PİŞİRME

besin öğelerini maksimum düzeyde korumak için kullanılan bir tekniktir.besinlerin herhangi bir yüzeye temas etmeden pişirilmesi büyük artı sağlamaktadır.

MİKRODALGA FIRINDA PİŞİRME

Zararları hakkında çokça konuşulan mikrodalgada pişirme yöntemi sanıldığı kadar da olumsuzluklar içermemektedir. Besinin ısı ile minimum süre temas etmesi özellikle bazı besin öğelerinin korunması için idealdir.

KIZARTMA

Bu yöntemde kızartma yağını besinler emer ve yüksek ısıya maruz kalır. Emilen yüksek yağ besinlerin zor sindirilmesine neden olur. Uzun süre kızartma yağını kullanmak, yağ içerisindeki kanserojen madde miktarını artırmaktadır.

IZGARA

Izgara,  eti yüksek ısıya maruz bırakarak besin kalitesini olumsuz etkilemektedir. Pişirilecek malzemenin yağı ve suyunun aşağıya damlaması yağın yanarak ete kanser ile ilişkili olan aromatik hidrokarbonların işlemesine ve yine aşağı damlayan su ile malzemenin besin değerlerini kaybetmesine neden olur. Bu zararlı etkileri minimuma indirmek için et ile ateş arasında en az 15 cm messfe bulunmalıdır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.