Kozan Sancak
mersin escort mp3 indir

YAŞAMIN İÇİNDE SPOR – 5 – EĞİTİM VE SPOR

Eğitim, sporun en önemli faktörlerinden birisidir. Eğitimde spor amaçtır ve sporun en üst düzeyde gerçekleştirilebilmesi için, eğitimden yararlanılır. * Sporcu Eğitimi, * Çalıştırıcı Eğitimi, * Hakem Eğitimi, * Seyirci Eğitimi, * Yöneticilerin Eğitimi, Bu anlamda eğitim sporun hizmetindedir ve sporun teknik, estetik ve performans düzeyini yükseltmek için vazgeçilmez bir yoldur. Spor içinde önemli yer alan […]

YAŞAMIN İÇİNDE SPOR – 5 – EĞİTİM VE SPOR
29 Eylül 2018 - 16:00 'de eklendi.

Eğitim, sporun en önemli faktörlerinden birisidir. Eğitimde spor amaçtır ve sporun en üst düzeyde gerçekleştirilebilmesi için, eğitimden yararlanılır.

* Sporcu Eğitimi,
* Çalıştırıcı Eğitimi,
* Hakem Eğitimi,
* Seyirci Eğitimi,
* Yöneticilerin Eğitimi,

Bu anlamda eğitim sporun hizmetindedir ve sporun teknik, estetik ve performans düzeyini yükseltmek için vazgeçilmez bir yoldur.

Spor içinde önemli yer alan pek çok bilim dalları vardır.

* Antrenman Bilimi,
* Spor Fizyolojisi,
* Spor Psikolojisi,
* Spor Yönetimi ve İşletmesi,
* Spor Pedagolojisi,

Sporda eğitimin hedeflerine ulaşması için kullanılan araçlardan bir tanesi ve en eğlencelisi, doğru kullanıldığında en etkilisidir.

Eğitim bireyin davranışında kendi yaşantısı yoluyla ve kasıtlı olarak davranış, hareket değişme meydana getirme sürecidir. Kasıtlı olarak kültürleşmeye eğitim denilir. Genel olarak eğitimin bir çok amacı vardır.

* Bireyselleştirmek,
* Toplumsallaştırmak,
* Üretken olmasını sağlamak,
* Ferdi kültürlemek.

Bireyselleştirmede, bireylerin gizli güçlerinin ortaya çıkarılması ve istenen doğrultuda değiştirilmesidir. Toplumsallaştırma, bireyin o toplumdaki yazılı olan ve olmayan kuralları benimsemesi anlamındadır.

Üretkenlik, bireyin kendi yeteneklerine uygun bir iş sahibi olarak, kendi geçimini sağlaması, toplumun zenginliklerini koruyan ve kalkınmasına katkıda bulunan sağlıklı, huzurlu ve dengeli bir insan olmasıdır. Eğitim aynı zaman da bireyi bir insan olarak da biçimlendirmelidir.

İnsan fiziksel, zihinsel ve ruhsal yönleriyle bir bütün olarak da değerlendirilmeli, eğitim bu hizmeti verecek şekilde düzenlenmelidir.

Spor müsabakaları yapılırken başarıları ve yeteneklerini gösteren, başkalarının yeteneklerine saygı duymayı öğrenmek, eşit koşullar da yarışmayı, spor müsabakalarında galibiyet veya mağlubiyetin olabileceğini kabullenmek gerek.

Mağlubiyetinde, başkalarını taktir etmeyi, kazandığı zaman mütevazi olmayı, onlara saygı duymayı, başkalarına yardım etmeyi, rakip ve zamanla yarışarak, zamanını ve emeğini en uygun şekilde kullanmayı öğretir.

Spor aynı zaman da insanı çok yönlü olarak hayata hazırlayan, çağdaş eğitim sisteminin önemli bir aracı ve ayağıdır.

Sosyalleşmiş toplumlarda, eğitim anlayışının başında gençlerin düşüncelerini, beklentilerini özgürce ifade edebileceği bir ortamın yaratılması temel ilke olarak yer almaktadır.

Çünkü insan sadece beyinden ibaret değildir. Onun en az beyni ve ruhu kadar eğitilmesi gereken bir vücudu ve ruhsal durumu vardır.

Beden eğitimi etkinlikleri ve sporun en etkili yol olduğunu bilen, bütün uygar devletler bu uğurda hiç bir fedakarlıktan kaçmamışlar, büyük paralar harcayarak desteklerini de devam etmişlerdir.

ALİ ÇOKYİĞİT
BOKS ANTRENÖRÜ – ADANA

Bu yazı 102 defa okunmuş

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER