Site Sağ Reklam Alanı  120x600

25-04-2016 Hakan CAN

Sigara içme alışkanlıktan öte beyni etkileyen ciddi bir bağımlılıktır. Araştırmalar sonucunda sigara içenlerin %70’i bırakmak ister. Fakat sadece %5’i yardım almadan bunu başarabilir.

Neden Bağımlısın?

Sigaranın içinde bulunan nikotin 10 sn. içinde beyine ulaşır.

Zevk alma, gevşeme, sakinleşme, konsantrasyon artışı gibi değişiklikler ortaya çıkar.

Sigaradan gelen nikotinin beyinde bağlandığı ‘’alıcılar’’ sayıca artar. Ödül gibi gelen bu değişikliklerin devamı için vücut daha çok nikotin ister.

Neden Bırakamıyorsun?

Sigara bağımlılığının başlıca nedeni olan nikotinin miktarı, sigara içilmediğinde azalır ve ‘’yoksunluk belirtileri’’ başlar.

Aşırı sigara içme isteği

Sinirlilik

Huzursuzluk

Mutsuz hissetmek

Konsantrasyonda azalma

İştah artışı

Başlıca yoksunluk belirtileridir ve sigarayı bırakmayı zorlaştırır.

Etkin tedavi ve ilaç desteği ile en yüksek sigara bırakma başarısı elde edilmektedir.  Sigara bırakma hakkında mutlaka doktorunuza ve eczacınıza danışabilirsiniz.

Sigara içmeyi engellemek için kullanılan ilaçlar üzerine

Evet, sigarayı bırakmak için kullanabileceğiniz ilaçlar vardır. İşe yarar ve bırakmanızda size yardımcı olur.

Bırakmak için kendinizi hazırlayın ve bir gün belirleyin.

Sigara bağımlılık testi yaptırarak sigara bağımlılık derecenizi belirleyebilirsiniz.  Eczanelerden, hastanelerin ilgili bölümlerinden veya internetten bu testlere ulaşabilirsiniz.

Herhangi bir ilaç takviyesi olmadan sigara bırakılabilir. Fakat bu süreçte sabırlı olmak gerekir. İlaç kullanarak sigarayı bırakan hastaların bırakma başarısı, ilaç kullanmadan bırakanlara göre daha yüksektir.      Sigara bırakmak için kullanılan ilaçlar sigara bıraktırmadaki başarısı oldukça iyidir. İlaç kullanımı için doktorunuz ve eczanızdan bilgi alabilirsiniz.

Sigarayı bıraktıracak olan ilaçlar, sigara ile aynı mekanizmaya sahiptir. Sigaranın içerisinde bulunan nikotin gibi davranış gösterir ve nikotinin yerine geçer.

İlaç nikotinin etkisini tamamen azaltır. Ve sigaradan duyulan hazzı ortadan kaldırır.

Tedavi için önerilebilecek ilaç ve bu süreçte destek olarak verilecek besin takviyeleri, sigarayı bırakmada olumlu etki yapar.

Sigarayı bıraktırmak için kullanılan ilaçların yanında verilebilecek besin takviyeleri sigarayı bırakma aşamasında güvenli bir destektir. Bırakma döneminde yaşayabileceğiniz sorunlarda vücudunuza destek olur.  Balık yağı,  Aspir Yağı, Çörek Otu Yağı, Rüşeym Yağı,  C Vitamini bulunan doğal besin takviyeleri ihtiyacınıza göre kullanabilirsiniz. Doktorunuz ve eczacınıza danışarak ve onların tavsiyesi ile kullanmanız doğru olandır.

İlaçların sigarayı bıraktırma sürecinde basit yan etkileri görülebilir. Bu yan etkiler görüldüğünde mutlaka doktorunuza ve eczacınıza başvurmanız gerekmektedir.  

Sağlığınızdan önemli hiçbir şey olamaz. Bu yüzden hastalıkların birçoğunun başlamasına sebep olan sigaradan kurtulmak elinizde, sizde ilk adımı atıp konu ile ilgili uzman sağlık çalışanlarına danışarak ilk adımı atabilirsiniz.

Unutmayın ‘’sizde bırakabilirsiniz.’’

  •  

-Türk Toraks Derneği

  •  
  •  
  •  

 

Ecz . Hakan CAN

Eczacılık ve İlaç Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Güney Ecza Kooperatifi Adana Bölge Temsilcisi

Adana Kozan Eczacı Odası Temsilci Yardımcısı

OTC News

Adana / Kozan

Tel 0 322-533 465 26 23 | Fax 0 322-533 465 26 23 

Mail 1: ecz.hakancan@gmail.com

Mail 2: ecz.hakancan@hotmail.com

Web: www.eider.org 


Bu yazı 1441 defa okunmuştur.Hakan CAN Diğer Yazıları
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
DiğerBurç Yorumları