Feke Manşet

Ahmet SEL: “Karacaoğlan Feke Gökçeli’de doğmuştur.”

Feke 23. Uluslararası Karacaoğlan Aşıklar Bayramında konuşan Feke Belediye Başkanı Ahmet Sel, “Biz mezarı Feke’de demiyoruz; ama, Karacaoğlan Feke Gökçeli’de doğmuştur” dedi.

Karacaoğlan’ın doğup büyüdüğü Feke ilçesi Gökçeli Mahallesi’nde başlayan Karacaoğlan Aşıklar Bayramı Feke’de çeşitli etkinliklerle gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Feke Kaymakamlığı, Feke Belediyesi ve Karacaoğlan Kültürünü Yayma Yaşatma ve Kültür Derneği ortaklığında Karacaoğlan’ın doğup büyüdüğü Feke Gökçeli Mahallesi’nde düzenlenen programa Kaymakam Mehmet Rıdvan Doğan, Feke Belediye Başkanı Ahmet Sel, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri, aşıklar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Gökçeli Mahallesi meydanına Feke Belediyesi tarafından yaptırılan Karacaoğlan Heykeli’nin açılışı gerçekleştirildi. Daha sonra sahneye çıkan ülkenin birçok yerinden programa gelen aşıklar tarafından Karacaoğlan türküleri söylendi. Gelen misafirlere sıkma ayran ikramında bulunuldu.

Programın 2. gününde ise Karacaoğlan Kültürünü Yayma Yaşatma ve Kültür Derneği tarafından Feke Belediyesi Kültür Salonunda Karacaoğlan konulu panel düzenlendi.

Karacaoğlan Aşıklar Bayramı akşam Feke Devlet Bahçeli stadyumunda yapılan proğramla devam etti. Burada gerçekleştirilen proğramda bir konuşma yapan Ahmet Sel, “Karacaoğlan Feke’ye bağlı Gökçeli köyünde doğup büyümüş ve evlenmiştir. Evlilikte yaşadığı bir tatsızlıktan sonra köyünü terk etmiş ve tüccar olarak kervanlarla Arabistan çöllerinden ta Rusya’ya kadar çok yer gezmiş. Gezip dolaştığı bu yerlerde de saz çalıp türkü söylediği için yerleşik halk hep ona sahip çıkmıştır. Bir çok yerde Karacaoğlan’ın mezarının kendi köyünde, ilçesinde, ilinde olduğunu söylerler. Ama, hiç bir yerde Karacaoğlan burada doğmuştur diyen yok. Biz de mezarı Feke’dedir demiyoruz. Ama, Karacaoğlan Feke’ye bağlı Gökçeli köyünde doğmuştur diyoruz” dedi.

Feke protokolü ve çok sayıda katılımın olduğu program, aşıkların atışmaları ve şiirleri ile devam ederken, programın düzenlenmesinde emeği geçenlere plaketler takdim edildi.

Leave a Comment

Your email address will not be published.