Site Sağ Reklam Alanı  120x600

22-10-2016 SAĞLIK

Kamu Hastanesinde Kişiye Özel Radyoterapi Dönemi

Adana Kamu Hastaneler Birliğine bağlı, Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde Radyasyon Onkolojisi Merkezi hizmete açıldı.

Kamu Hastanesinde Kişiye Özel Radyoterapi Dönemi

            Adana Kamu Hastaneler Birliğine bağlı, Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde Radyasyon Onkolojisi Merkezi hizmete açıldı.

            Kanser hastalarında, kanserli hücrelerin DNA’larına radyasyonun içeriğindeki X-ışınlarıyla  zarar verilerek hastalığın tedavi edilmesi süreci  anlamına gelen Radyoterapi tedavisi, açılan yeni merkeziyle,    Adana'da kamuda ki ilk Radyasyon Onkolojisi merkezi olma özelliğini taşıyor.

            Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hizmet vermeye başlayan merkezin ünitelerini gezerek çalışmalar hakkında bilgi alan  Adana Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, Radyasyon Onkolojisi Merkezinin bölgedeki kanser hastaları için önemli bir tedavi merkezi olduğunu belirtti.

            KONSEY KARARIYLA ALINAN GÜVENİLİR TEDAVİ KARARI

            Adana Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, radyasyon onkoloji merkezinin henüz yeni hizmete girdiğini kaydederek ''burada şimdiye kadar 200 kanser hastası tedavi oldu. Hastanelerimizde bu tarz özellikli birimlerin açılışını gerçekleştirerek artık, kurum ve il dışına sevk olaylarının önünü keseceğiz''dedi.

            Arıkan ''Radyasyon Onkoloji merkezinde, tedavi kararları ve hangi tedavi şeklinin uygulanacağına, 'tümör konseylerinde' karar veriliyor. Konseye, cerrahlar, radyasyon onkolojisi ve medikal onkoloji uzmanları ile ilgili branşlardaki doktorlar katılarak kişiye özel uygulanacak en iyi tedavi yöntemi belirleniyor.

            Merkezimizde; 6  radyasyon onkolojisi uzmanı, 4 sağlık fiziği uzmanı, 4 radyoterapi teknikeri, 1 radyoterapi hemşiresiyle günde ortalama 30 hastaya,  bekletmeden ve ücretsiz olarak son teknoloji ürünü bir radyoterapi LİNAC cihazıyla kaliteli hizmet veriliyor'' ifadelerinde bulundu.

            AĞRISIZ ve AMELİYATSIZ KANSER TEDAVİSİ

            Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Aslı Nigit Radyasyon Onkolojisi hakkında bilgiler verdi;
Nigit ''kanser hastalığı erken teşhis edildiğinde ve doğru tedavi yöntemleriyle önüne geçilebilir bir hastalık olmakla beraber, radyoterapi tedavisi kanser hastalıklarında son dönemlerde hızlı gelişim gösteren tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Özellikle, tümörlü bölgeye lokal olarak uygulanan ışın tedavisiyle;  yara, kanama ve ağrı oluşmadan tedavi edildiğinden hasta açısından konforlu bir tedavi süreci gerçekleşmektedir” dedi.

            Uzm. Dr. Aslı Nigit, radyoterapi kötü huylu organları tutan kanser hastalıklarında uygulanır. Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmede hastanın patoloji raporu, tümörün türü, boyutu, bulunduğu yer, hücre yapısı ile ilgili özellikleri değerlendirildikten sonra, Fizik Uzmanlarımızca hastaya uygulanacak ışının türü, miktarı, yeri hassas ölçümlerce belirlenerek, Radyoterapi tedavisine başlanır. Yan etkilerden kaçınmak amacıyla belirlenen toplam doz genellikle haftanın beş günü, günde bir seans olacak şekilde bölünerek uygulanır. Hasta radyoaktif hale gelmez yani radyasyon yaymaz. Hastanın tedavisi süresince ve sonrasında çevresindekiler açışından da hiçbir sakınca yoktur'' şeklinde konuştu.

 

 

 


Bu haber 38909 defa okunmuştur.

Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
DiğerBurç Yorumları